Nükleer Elektrik Santrali ve Çalışma Prensibi

Nükleer Elektrik SantraliDünya genelinde üretilen elektrik enerjisinin yaklaşık %17’lik bölümü nükleer santrallerden üretilmektedir. Nükleer santraller kullanılan soğutucu cinsine, nötron enerjisine, yakıt içindeki fosil yakıt cinsine göre değişik isimler alırlar. Fakat genel olarak çalışma prensipleri aynıdır. Aşağıda PWR (Pressurised Water Reactor) tipi nükleer enerji şeması verilip çalışma şekli anlatılacaktır.
Aşağıdaki şekilde bir PWR tipi nükleer santralin şeması gözükmektedir. Bu tip nükleer santrallerde soğutucu H2O’dur. İki devre halinde soğutucu mekanizması vardır. Soğutucu su aynı zamanda moderatör görevi görmektedir. Reaktör kalbinde eşanjere ısıyı taşıyan 1. devre çalışma basıncı 155 bar, türbine buhar üreten 2. devrenin çalışma basıncı 30 bardır. 300 oC’lik bir çalışma sıcaklığı vardır. 1. devrede buharlaşma olmaması için basınç yüksek tutulmuş ve bu devreyi hapseden silindirik çelik kabın et kalınlığı 25 cm’dir. Bu silindirik kap özel çelikten imal edilmiş olup çapı 4-6 m ve yüksekliği 8-10 m kadardır. Çok özel imalat teknikleri gerektiren bu kabın imal edilmesi oldukça zordur. Yakıt olarak hafif zenginleştirilmiş uranyum kullanılır. Tabiattan çıkarılan uranyum içerisindeki %0.7 lik 235U oranı izotop ayırma işlemiyle %3.5 değerine çıkarılmıştır. Hedef 235U nun yavaş nötronlarla fisyonu olduğu için bu zenginlikte daha küçük boyutlarda inşa edilir. Yani kritik kütlesi ve kritik geometrisi daha küçüktür.

Nükleer Elektrik Santrali Şeması

Şekildeki sistemin çalışması şu şekilde olur. Uranyum paketi yüksek sıcaklık kaynağıdır ve reaksiyona girerek suyu ısıtır. Yüksek basınç altında ısınan su buharlaşmadan boru içinde bir pompa yardımıyla döndürülür. Buhar üretecinden geçen sıcak su buradaki suyu ısıtarak buhar oluşmasını sağlar. Oluşan bu buhar basınç ile türbini döndürür ve türbine bağlı generatör ile elektrik üretilmiş olur. Türbinden çıkan buhar kondanserden geçerek tekrar yoğunlaşır ve başka bir pompa ile tekrar buhar üretecine pompalanır. Kondanserden geçen su soğutma kulesinde soğutulur. Bu sistemler su ihtiyacının karşılanmasının kolay olması için genellikle denize yakın yapılırlar. Ayrıca PWR tipi nükleer santralin bir avantajı da radyoaktif suyun veya buharın hiçbir şekilde türbine ulaşmamasıdır.

*Bu yazıda Doç. Dr. Sebahattin Ünalan’ın Nükleer Santral ders notları kaynak olarak kullanılmıştır.

21 Ocak 2008 tarihinde yazılan bu yazı toplam 40.857 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...

8 Yorum

 1. ülkücü gençlik:

  daha ucuz enerji tükedebilmemiz için nükleer enerji türkiyeye şart

 2. Berk:

  Bana bu yazı ve şema çok faydalı oldu.Bu yazıda emeği geçen herkeze çok teşekkür ediyorum.

 3. Berk:

  Türkiye’ye güneş enerjisinden elektrik üreten santraller getirilirse ya da Çanakkale gibi rüzgarı çok olan yerlere rüzgar pervaneleri daha çok dikilse iyi olur.Çünkü hem doğaya zararı yok hemde maaliyetini birkaç yıl içerisinde çıkarıyor.Ama bunları yapmak için devletimizin paralarını diğer gereksiz şeylere değil bunlara ayırması gerekiyor.Diğer gereksiz dediğim şeyleri geniş düşünen insanlar daha iyi bilir.

 4. gokhandabak:

  daha kazançlı bir üretim kümesi için nükleer aşamaya girilmesi bence de şart !

 5. murat7626:

  dünyada en ucuz enerji kaynağı gösterilen ve güvenirliği tartışmasız olan bu enerji kaynağından
  Türkiye neden hala faydalanamıyor.
  Acaba birilerini rahatsızmı edecek ve yahutta birilerin gaz dağıtım şirketlerinin çıkarlarına termi düşüyor?
  Burası Türkiye

 6. murat7626:

  Türkiye olarak enerji kaynağı bakımından %85 tamamen dışa bağımlı olmuşuz.
  Rusa gazı kestiğinde suçlamayalım.
  Bizi rusyaya mahkum edenleri çuçlayalım.

 7. BaRıŞ:

  bence rüzgar panelleri Türkiyede yaygın olsa daha iyi olur nükleer santraller tehlikeli

 8. EROL:

  RÜZGAR , GÜNEŞ PANELİ GÜZEL HOŞDA HER YERE BU SİSTEMLERİ KURSAN BİLE TÜRKİYEYE YETERMİ… YETMEZ. NÜKLEER SANTRAL ŞART. TÜM GELİŞMİŞ ÜLKELERDE YÜZLERCE VAR AMA TÜRKİYE GİBİ GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE YOK. NEDEN .
  URANYUM ZENGİNİYİZ, BOR ZENGİNİYİZ DİYE ÖVÜNÜYORUZ AMA YER ALTNDA KUZU KUZU YATMALARINDAN BAŞKA BİZE FAYDALARI YOK. BİRİLERİ BİZE HİKAYE OKUYOR YOK RÜZGAR, YOK SU, YOK GÜNEŞ DİYE AMA NÜKLEER SANTRALIDA ÖCÜ OLARAK GÖSTERİYORLAR. PEKİ NEDEN FRANSADA 100’E YAKIN AMERİKADA 100 DEN FAZLA SANTRL VARKEN ÖCÜ OLMUYOR