Elektrikce.Com » Enerji ve Güç Sistemleri » Kirşofun Gerilimler Kanunu

Kirşofun Gerilimler Kanunu

12 Şub 2010 | Yazar: | Kategori: Enerji ve Güç Sistemleri

Daha önce devre çözümlerinde kullanılan kanunlardan olan Kirşofun birinci kanunu diye de bilinen Kirşofun akımlar kanununu buradaki yazımızda anlatmıştık. Bu yazımızda Kirşofun ikinci kanunu olarak da bilinen Kirşofun Gerilimler kanununu anlatacağız. Kirşofun gerilimler kanununa göre kapalı bir elektrik devresinde (çevrede) devre elemanları üzerinde düşen gerilimlerin toplamı gerilim kaynağının gerilimine eşittir. Veya kapalı bir çevredeki gerilimlerin toplamı sıfırdır. Aşağıdaki şekle bakıldığında kirşofun gerilimler kanunu daha iyi anlaşılır.

Kirşofun Gerilimler Kanunu

Kirşofun Gerilimler Kanunu

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi Vk gerilimli güç kaynağından beslenen R1, R2 ve R3 dirençleri üzerinde düşen gerilimler VR1, VR2 ve VR3 gerilimleri vardır. Şekilde okla çizilen çevre devredeki bütün gerilimleri çevrelemektedir. Kirşofun gerilimler kanununa göre VR1, VR2, VR3 gerilimlerinin toplamı Vk kaynak gerilimine eşittir. Yani;

Vk=VR1+VR2+VR3

Aşağıda iki çevreli bir örnek üzerinden Kirşofun gerilimler kanunu gösterilmiştir.

Kirşofun Gerilimler Kanunu

Kirşofun Gerilimler Kanunu

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi iki çevre bulunmaktadır. I numaralı çevrede Vk kaynağı, R1 ve R2 dirençleri, II numaralı çevrede R2, R3, R4 dirençleri bulunmaktadır. Kirşofun gerilimler kanunu I ve II numaralı çevrelere uygularsak aşağıdaki gibi olur.

I numralı çevrede çevre okunu takip edersek;

Vk-VR1-VR2=0

II numaralı çevrede çevre okunu takip edersek;

VR2-VR3-VR4=0

olduğu görülür.

Bu yazı 31.081 kez okundu.
(31 oy, 4,06 / 5)
  1. elektrikci
    Oca 1, 2008 00:01
    #0

    Bu yazı hakkındaki yorumlarınızı lütfen bizimle paylaşın. Yazılan yorumların içeriğinden yazarları sorumludur. Küfürlü, hakaret içeren siyasi veya ideolojik yorumlar yayınlanmayacaktır. Konu dışı sorularınız için yorum yazmak yerine iletişim sayfamızdan bize ulaşın. Buradan sorulan konu dışı sorulara cevap verilmeyecektir.

Henüz yorum yok.

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.