Elektrikce.Com » Enerji ve Güç Sistemleri » Kirşofun Akımlar Kanunu

Kirşofun Akımlar Kanunu

1 Şub 2010 | Yazar: | Kategori: Enerji ve Güç Sistemleri

Kirşofun birinci kanunu diye bilinen Kirşofun Akımlar Kanununa göre, bir düğüm noktasına giren akımlar ve çıkan akımların toplamı sıfırdır. Yani bir düğüm noktasına giren akımların toplamı, çıkan akımların toplamına eşittir. Aşağıdaki devre örneğine bakılırsa kirşofun akımlar kanunu daha iyi anlaşılabilir.

Kirşofun Akımlar Kanunu

Şekilde görüldüğü gibi Is akımı I1 akımı ve I2 akımının toplamına eşittir. Aşağıdaki şekilde ise başka bir düğüm örneği gösterilmiştir.

Düğüm Noktası

Düğüm Noktası

Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi I1, I2 akımları düğüm noktasına girerken, I3, I4 akımları düğüm noktasından çıkmaktadır. Düğüm noktasına giren ve çıkan akımlar arasında yukarıda da belirtildiği gibi aşağıdaki gibi bir ilişki vardır.

I1+I2=I3+I4

Kirşofun akımlar kanunu elektrikte, özellikle devre analizlerinde sıklıkla kullanılan bir başka kanundur.

Etiketler: , , , ,
Bu yazı 21.831 kez okundu.
(34 oy, 4,00 / 5)
  1. elektrikci
    Oca 1, 2008 00:01
    #0

    Bu yazı hakkındaki yorumlarınızı lütfen bizimle paylaşın. Yazılan yorumların içeriğinden yazarları sorumludur. Küfürlü, hakaret içeren siyasi veya ideolojik yorumlar yayınlanmayacaktır. Konu dışı sorularınız için yorum yazmak yerine iletişim sayfamızdan bize ulaşın. Buradan sorulan konu dışı sorulara cevap verilmeyecektir.

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.