Elektrikce.Com » Elektrik Tesisleri » Kaçak Akım Koruma Rölesi Seçimi

Kaçak Akım Koruma Rölesi Seçimi

17 Şub 2010 | Yazar: | Kategori: Elektrik Tesisleri

Kaçak akım koruma rölesi seçilirken elektromekenik olmasına dikkat edilmelidir. Elektronik kaçak akım koruma röleleri gerilime baglı olarak çalısır. Gerilim degerinin belli limitler dısına çıkması durumunda röle çalısmaz, bu da insan hayatı için tehlike arz eder. Bu yüzden gerilime baglı olmadan çalısan elektromekanik kaçak akım koruma röleleri tercih edilmelidir.

Kaçak akım koruma rölesi seçiminde 4 ana kriter vardır.

Kutup sayısı: Kaçak akım koruma röleleri 2 veya 4 kutupludur. Tek fazlı elektrik dagıtımında 2 kutuplu, üç fazlı elektrik dagıtımında ise 4 kutuplu kullanılır.

Hassasiyet: Kaçak akım koruma röleleri 10mA – 500mA arası hassasiyete sahip modelleri vardır. Standart olarak insan hayatını korumada 30mA hassasiyetinde, yangına karsı korumada ise 300mA hassasiyetinde kaçak akım koruma rölesi kullanılmalıdır.

Nominal akım degeri (In): Kaçak akım koruma röleleri herhangi bir termin veya manyetik koruma yapmazlar. Ancak nominal olarak üzerinden akacak olan akıma göre seçilmelidirler. Seçilecek kaçak akım koruma rölesinin nominal akım degeri kendinden sonraki devreye degil, kendinden önceki termik manyetik koruma yapan devre kesicisine baglıdır. Kendinden önceki devre kesicisinin izin verdigi nominal akımı tasıyabilecek kapasitede seçilmelidir.

Tip: Kullanım alanına göre ve yapılacak korumanın hassasiyetine göre farklı tiplerde kaçak akım koruma röleleri mevcuttur.
– AC sınıfı: Genel güç devreleri ve aydınlatma dagıtımında kullanılır.
– A sınıfı: Elektronik uygulamalarda, fan, pompa ve indüksiyon fırınları gibi uygulamalarda kullanılır.
– Si tip: Sıkça yıldırım düsmesi görülen bölgelerde, hız kontrol cihazları ve frekans konvertörleri kullanılan tesisatlarda, eletronik balastlatın yogun oldugu tesisatlarda kullanılır.
– SiE tip: Sıkça yıldırım düsmesi görülen bölgelerde, hız kontrol cihazları ve frekans konvertörleri kullanılan tesisatlarda, eletronik balastlatın yogun oldugu tesisatlarda kullanılır. Si tip ve diger tüm tiplere göre avantajı neme, rutubete ve korozyona karsı rölenin ekstra korumaya sahil olmasıdır. Bu özelligiyle marinalarda ve yüzme havuzunun oldugu alanlarda tercih edilir.

Bu yazı 10.479 kez okundu.
(7 oy, 4,00 / 5)
  1. elektrikci
    Oca 1, 2008 00:01
    #0

    Bu yazı hakkındaki yorumlarınızı lütfen bizimle paylaşın. Yazılan yorumların içeriğinden yazarları sorumludur. Küfürlü, hakaret içeren siyasi veya ideolojik yorumlar yayınlanmayacaktır. Konu dışı sorularınız için yorum yazmak yerine iletişim sayfamızdan bize ulaşın. Buradan sorulan konu dışı sorulara cevap verilmeyecektir.

Henüz yorum yok.

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.