Hidroelektrik Santraller

Hidroelektrik SantrallerHidroelektrik santraller (HES) su gücünün kullanılmasıyla elektrik enerjisinin üretildiği santrallerdir. Ülkemizdeki hidroelektrik santrallerini kurulu güçleri ve bulundukları bölgeler ile birlikte buradaki yazıda belirtmiştik. Su zengini olan ülkemizde malesef şimdiye kadar hidroelektrik santralleri için yeterli ve gerekli yatırımlar yapılamamış kısa dönemde daha hızlı sonuç alınabilecek ve kurulum maliyeti daha az olan termik santrallere yönelinmiştir. Bunun bir sonucu olarak da kurulu gücün %50 si bile hidroelektrik santrallerinden karşılanmamaktadır. Fakat son yıllarda hidroelektrik santrallere bir yönelim olmuş ve devlet hemen hemen her akarsuya bir baraj yapmaya çalışmaktadır.

Hidroelektrik santralleri prensip olarak suyun potansiyel enerjisinin kullanılarak elektrik üretilmesi esasına dayanır. Barajlarda depolanan su yüksekten akıtılarak türbine çarptırılır ve türbin dönmeye başlar. Suyun potansiyel enerjisi türbinde mekanik enerjiye dönüşmüştür. Mekanik enerji yardımıyla generatör mili döndürülür ve generatörden gerilim üretilir.

Hidroelektrik santraller su düşüsüne göre ve sudan yararlanma şekline göre sınıflandırılırlar.

Hidroelektrik santraller su düşüsüne göre Alçak Basınçlı, Orta Basınçlı ve Yüksek Basınçlı santraller olarak sınıflandırılırlar.

Suyun türbine olan yüksekliği (H) 1m (metre) ile 10m arasında ise bu santral alçak basınçlı santraldir. Basıncın düşük olmasından dolayı debi fazladır. Alçak basınçlı santrallerde genellikle kaplan ve francis tipi türbinler kullanılır.

Suyun türbine olan yüksekliği 10m-100m arasında ise bu santrala orta basınçlı santral denir. Orta basınçlı santrallerde genellikle francis tipi türbin kullanılırken yüksekliğin 20m’den düşük olduğu santrallerde kaplan tipi türbin kullanılır.

Suyun türbine olan yüksekliği 100m’den fazlaysa bu santral yüksek basınçlı santraldir. Yüksek basınçlı santrallerde 100m≤H≤300m olması durumunda francis tipi türbin, yüksekliğin 300m’den fazla olması durumunda ise pelton tipi türbin kullanılır.

Hidroelektrik santraller sudan yararlanma şekline göre Akarsu, Barajlı, Hazneli Pompalı santraller olmak üzere 3 gruba ayrılır.

Akarsu santralleri alçak basınçlı santrallerdir. Akarsunun yatağının değiştirilmesiyle daha çok debi elde edilir ve türbin döner. Bu santrallere nehir tipi santraller de denir.

Barajlı su santralleri suyun barajda toplanması esasına dayanır. Yüksek basınçlı santrallerdir. Bir baraj gölünde biriken su kontrollü bir şekilde belirli yükseklikten akıtılarak türbine çarptırılır ve türbin döner.

Hazneli pompalı su santrallerinde yukarıdaki haznede biriken su aşağı düşürülerek türbin döndürülürken, türbine çarpan su alt tarafta yapılan bir haznede biriktilrilir ve biriken bu su bir pompayla tekrar yukarıya pompalanır. Bu santral tipinin şeması aşağıdaki şekilde görülmektedir.

Hazneli Pompalı Santral Şeması

Yukarıda şemada görülen hazneli pompalı hidroelektrik santralinde alt haznedeki suyun yukarı pompalanması sırasında enerji harcanmaktadır. Bu nedenle bu tip santraller genellikle puant yük ihtiyaçlarını karşılamak için kullanırlar.

5 Mart 2008 tarihinde yazılan bu yazı toplam 47.801 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...

24 Yorum

 1. imparator:

  idare eder ya

 2. ya nie kopyalanmıooooooooo..

 3. Yazıları kopyalayamıyorsanız lütfen Hakkında sayfasını okuyun.

 4. MEMET:

  KOPYALANMADIĞI İÇİN BERBAT

  Yazıları kopyalamk için lütfen hakkında sayfasına bakın!

 5. ismail:

  güzel olmuş

 6. swd:

  Arkadaşa katılıyorum. Kimse buraya hidroelektrik santrallerini merak edip de gelmez. Ya ödevi vardır ya da başka bir işi… Kopyalanmıyorsa niye burda duruyor? Çok saçma geldi…

  Yazılar kopyalanabiliyor. Sitenin sağına soluna biraz bakarsanız veya en azından katıldığınız arkadaşın altında yazan cevaba bakarsanız nasıl kopyalandığını öğrenebilirsiniz.

 7. nesli:

  güzelllll
  bilgiler çok iyi begendim siteye tesekkürler

 8. daşlık:

  çok iyi bir site

 9. Gülşah:

  arkadaşlar ctrl+c yapın sonra da kaydetmek istediğiniz belgenin içine gelip ctrl+v yapın olur ben yaptım oldu:)

 10. gülbin:

  kopyalanmıyo :(

 11. sibell:

  çok güzel olmuş ama birazdaha uzun olsa iyi olur ama genede beyendim güzelmiş

 12. yılmaz:

  O KADAR DA ZOR DEĞİL HA KOPYALAMAK SANKİ BİR GÜVENLİĞİ VARMIŞ GİBİ UĞRAŞMAYIN BOYLE ŞEYLERLE BIRAKIN ÖZGÜR BİLGİ DOLAŞSIN NAMINIZ DUYULMAYIVERSİN…

 13. gizem:

  bence de arkadaşlar nasıl kopyalamıyorsunuz ben bu bilgiyi okuyup kopyalaya bildim

 14. pınar e....?:

  offf çok ii bi içerik içerinsinde anlatılmış konu ama kopyalanmıyor şu kopyalayan arkadaşımız bizede anlatsında nasıl kopyalandığını bizede yapalım

 15. gürsel:

  hidroelektrik santrallerde üretilen gerilim sahadaki trafoyla yükseltilip enterconnect hatlarına iletilip birkaç tarafodan geçirilerek konutlara gelene kadar ortalama 220 volt gerilim haline düşürülüyormuş peki bu gerilim santralden çıkıp tarafolardan geçip konuta gelene kadar acaba güç nasıl değişiyor sürekli sbt mi kalıyor. kalmıyorsa, değişiyorsa nasıl gerçekleşiyor akım değerinde de değişme oluyormu cevabını öğrenebilirmiyim acaba??( vereceğiniz cevap bütün elektirk üretilen santaraller için geçerlimi ??)

 16. Her santralin bir kurulu gücü vardır ve santraller ortalama olarak o güçte enerjiyi üretirler. Mesela X şehrinde bulunan A santrali 100MW gücünde elektrik enerjisi üretiyor. Santralin çıkışında ölçülen 100MW’lık enerji Y şehrine iletim hatlarıyla gelene kadar gücün bir kısmı iletim hatlarında kaybolur. 100MW’lık gücün iletimi sırasında 10 MW’ının iletim hatlarında kaybolduğunu düşünürsek Y şehrine ulaşan enerji 90 MW olacaktır. Y şehrinde bulunan dağıtım hatları yardımıyla bu 90 MW gücündeki elektrik kullanıcılara ihtiyaçları olduğu miktarda dağıtılır. Mesela biz evimizde 1 kW güç harcıyorsak bize 1kW gelir.

  Kısaca söylemek gerekirse elektrik iletim ve dağıtım hatlarında sürekli kayıplar vardır ve bu hatlarda gerilim düşmesiyle beraber güç de düşer.

 17. hande:

  Güzel olmuş ama KOPYALANMIYORR….

 18. büşra nur:

  Çok güzel bir site kopyalansa daha çok güzel olurdu..

 19. vacide:

  çok iyi olmş teşkrler…

 20. naime:

  çok teşekkür ederim sağolun çok işime yaradı süpper olmuş hoşcakalın…

 21. MerT:

  güzel olmuş elinize sağlık :)

 22. betül:

  kopyalanmıyosa burda ne işi var gider başka sitede bakarız bizde siteye ay ne güzel site diye girmedik ödevimiz var diye girdik heralde :@

 23. hmm,:

  bende kopyalanıyor

 24. sagocu:

  güzel olmus saolun