Elektrikce.Com » Elektronik ve Kontrol » Elektrofiltre Nedir? Çalışma Prensibi Nasıldır?

Elektrofiltre Nedir? Çalışma Prensibi Nasıldır?

10 Ara 2011 | Yazar: | Kategori: Elektronik ve Kontrol

Elektro filtreler iki akışlı elektrostatik kül tutuculardan baca gazındaki külleri elektrik alanından faydalanarak tutarlar. Kapalı bir gövde içerisinde teşkil edecek şekilde , sac levhalar yerleştirilmiştir. Bu levhalar arasında teller gerilmiştir. Her bir akış yarım toz tutucu olur. Her yarım toz tutucu için 380 V’luk DC akıma çeviren 225 kVA gücündeki bir transformatör redresör grubundan sağlanır. Elektrofiltredeki teller (-) elektrot, sac levhalar (+) elektrotlardır. Elektrotlara gerilim uygulanınca tellerden çıkan elektronlar yüksüz olan toz tanelerine çarparak onları (-) iyon haline getirirler. (-) yüklü tozlar, (+) yüklü elektronlar tarafından çekileceğinden toz taneleri sac levhalara yapışır ve gazdan ayrılır. Levhaları tozlardan silkelemek için kam düzeni vardır. Kam vasıtası ile plakalar belirli periyotlarda silkelenir. Kamlara bu hareketi elektrik motorları sağlar. Silkelenen küller elektrofiltre altındaki kül silolarına boşalır. İçerisindeki gaz ise cebri çekme vantilatörü vasıtasıyla 160 0 C civarında  bacadan dışarıya atılır. Elektrofiltrelerin verimi yaklaşık %98’ dir.

elektrofiltre

Şekil:Elektrofilrenin iç yapısı

Elektrofiltrelerin icadı özellikle termik santrallerin bulunduğu yöre halkına kelimenin tam anlamıyla “rahat bir nefes” aldırmıştır.Bu filtreler kullanılmadan önce santrallerin yakınlarındaki yerleşim yerlerinde yaşayan insanlar baca gazından dolayı ciddi sağlık sorunları yaşadıkları bilinmektedir.

 

Bu yazı 6.178 kez okundu.
(2 oy, 5,00 / 5)
 1. elektrikci
  Oca 1, 2008 00:01
  #0

  Bu yazı hakkındaki yorumlarınızı lütfen bizimle paylaşın. Yazılan yorumların içeriğinden yazarları sorumludur. Küfürlü, hakaret içeren siyasi veya ideolojik yorumlar yayınlanmayacaktır. Konu dışı sorularınız için yorum yazmak yerine iletişim sayfamızdan bize ulaşın. Buradan sorulan konu dışı sorulara cevap verilmeyecektir.

 1. ata
  Oca 6th, 2012 15:32

  bilgiler için teşekkürler,

  keşke rahat nefes alınabilse ama başta devlete ait santraller olmak üzere hiçbir santral bu filtreleri devreye sokmuyor. bunun sebebi ya bu sistemlerin çok eski olmasından veriminin düşük olması yada üretilen elektriğin hatrı sayılır kısmını elektrofiltrelerde harcanması. maalesef halk sağlığı her zaman son sırada :(

 2. mehmet
  Haz 28th, 2012 12:23

  rico-werk trafonun primer kısmı ve bu kısmın kontrol sistemi hakkında biraz bilgi istiyoruz
  bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirmi.

 3. mehmet
  Haz 28th, 2012 12:24

  teşekkürler

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.