Elektrik Nasıl Üretilir

Elektrik Nasıl ÜretilirGünlük hayatta kullandığımız elektrik enerjisi elektrik santrallerinde üretilerek iletim ve dağıtım hatlarıyla yaşadığımız yerlere gelmektedir. Elektrik enerji üretiminin temelinde enerji dönüşümü vardır ve santrallerde mekanik enerjinin generatör yardımıyla elektrik enerjisine dönüştürülmesi ile elektrik üretilir.

Enerji DönüşümüGeneretörlerdeki enerji dönüşümü yandaki blok diyagramda görülmektedir. Generatör girişinden aldığı mekanik enerjinin bir kısmını ısınma, bakır, sürtünme-vantilasyon vb. kayıplar olarak harcarken çıkışına elektrik enerjisi verir. Generatörler burada ve burada daha önce anlatılan yasalara göre çalışırlar.

Generatörün miline bağlı türbin generatörü tahrik ederek elektrik üretilmesini sağlar. Elektrik santralleri yakıt çeşitlerine göre farklı tiplerde olmasına karşın kullanılan generatörler senkron generatörlerdir.

Santrallerdeki enerji dönüşümü özetle şu şekilde olur; Santralin tipine göre kullanılan yakıtla elde edilen kinetik enerji yardımıyla türbin döndürülür. Türbinin dönmesiyle senkron generatör tahrik edilir ve dönmeye başlar ve çıkışından elektrik enerjisi alınır. Generatörün çıkışında üç fazlı  sabit frekansta ve sinüs formunda alternatif gerilim üretilir ve üretilen bu gerilim yükseltici bir trafo yardımıyla yükseltilerek iletim hattına verilir.

Generatör yardımıyla üretilen gerilim 24-27 kV arasındadır ve bu genlikteki gerilimin iletilmesi iletim hattında kullanılan iletkenlerin kesitlerinin büyük olmasını gerektirir ve hatlarda oluşan kayıplar da çok fazla olur. Bu nedenle santral çıkışına kurulan bir transformatör yardımıyla gerilim 154kV’a veya 380 kV’a çıkarılarak iletim hattına verilir.

Termik, Hidroelektrik ve Nükleer santrallerde elektrik üretimi yukarıda anlatıldığı şekilde olur ve kullanılan generatör çeşidi senkron generatördür. Rüzgar türbinlerinde ise asenkron generatörler kullanılır.

2 Şubat 2008 tarihinde yazılan bu yazı toplam 40.811 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...

18 Yorum

 1. metin gülsever:

  çok önemli bir konuyu güzel bir şekilde açıklamışsınız teşekkür ederim.

 2. elektrikci:

  İlginiz için ben teşekkür ederim.

 3. […] enerjisinin nasıl üretildiği daha önce yazılan buradaki yazıda anlatılmıştı. Bu yazıda elektrik enerjisi üretiminde kullanılan enerji […]

 4. burak:

  çok işime yaradı

 5. burak:

  ama nasıl kopyalayacağız

  Hakkında sayfasına bakın lütfen

 6. celikkol:

  lan yok mu elektrik üretmek için gerekli parçaların anlatımı hiç bir yerde yok ara dur bana ne bilimsel temelinden elektriğin, hayret !

 7. HARİKA:

  çok yararlı bilgiler yayınladığınız için teşekkür ederim

 8. Altan:

  gerçekten burdaki yazılan şeyler benim çok işime yaradı

 9. yasemin:

  ödevim vardı işime yaradı ama kopyalanmıyor.buna bir çözüm getirirseniz çok sevinirim.çünkü hepsini teker teker yazmak çok uzun sürüyor.

 10. esra:

  ya benim ardğım gibi diil ama neyse tşk derim

 11. ya arkadaşlar yaşadığımız çevrede elektrik hangi doğal kaynaklardan oluşur bulan varsa yaza bilirmi lütttfffeeennn

 12. brkn:

  yha bana tribün iç gösterimi we yapılış şekli lazım yinede teşekür ederim

 13. ceza:

  lütfen elektiriğin hangi doğal kaynaklarla üretildiğini söyleyin.

  Elektriğin üretildiği kaynakları burada bulabilirsiniz.

 14. Çok ii ancak kopyalanmıyor kopyalansa daha da ii olurmuş…

 15. zeyneppp:

  ben kopyaladım hiçbir sorun yoq ok tuşuna basılı tut isteğinyeri al içine allta ufak bişey cıqcaq ona tıkla yukarda kopyalaya qir kopyalaaaaaaa

 16. […] vermek için öncelikle elektriğin nasıl üretildiğini anlamak gerekir. Alternatif gerilim burada anlatıldığı gibi generatörler yardımıyla üretilirler ve generatörler buradaki ve buradaki […]

 17. ömer:

  aslında elektırık öyle üretilmez detaya inmek gerekir bunlar cok basıt şeyler ???

 18. mustafa:

  Ellerinizi sağlık