Elektrik Enerjisi Üretiminde Kullanılan Kaynaklar

Elektrik Enerjisi Üretiminde Kullanılan KaynaklarElektrik enerjisinin nasıl üretildiği daha önce yazılan buradaki yazıda anlatılmıştı. Bu yazıda elektrik enerjisi üretiminde kullanılan enerji kaynaklarından bahsedeceğiz. Bilindiği gibi elektrik üretimi santrallerde gerçekleşir ve blok diyagramı yandaki şekildeki gibi gösterilebilir. Enerji kaynakları aşağıda maddeler halinde verilip kısaca açıklanmıştır.

1- Termik Ham Enerji Kaynakları

Isı enerjisi kullanılarak elektrik üretilen santrallerde (Termik Santraller) kullanılan yakıtlar termik ham enerji kaynaklarıdır. Termik ham enerji kaynaklarının alt ısı değerleri önemlidir. Alt ısı değeri kaynağın bir kilogramının kullanılması sonucu kaç kalori ısı verdiğini belirtir ve Hu ile gösterilir.

Termik ham enerji kaynakları katı, sıvı ve gaz olmak üzere üç alt başlıkta incelenir.

Katı maddeler;

Taş Kömürü, Linyit, Odun ve Çekirdek Enerjisidir.

Taş kömürünün Hu değeri 7000 kcal/kg’dır. Bir çeşit kömür olan Linyitin Hu değeri ise 2500-4500 kcal/kg arasındadır. EÜAŞ verilerini göre ülkemizdeki kurulu elektrik gücünün %32,51 i kömür kaynaklı elektrik santrallerinden oluşmaktadır.

Katı enerji kaynaklarından biri de odundur ve alt ısı değeri (Hu) 3000-4000 kcal/kg arasındadır. Fakat bu kaynakla elektrik üretimi ormanların azlığından dolayı günümüzde yapılmamaktadır.

En yüksek alt ısı değerli enerji kaynağı çekirdek enerjisidir ve Hu değeri 2×1010 kcal/kg’dır. Ülkemizde kullanılmayan bu enerji kaynağı ileri teknoloji ile kullanılır ve oldukça tehlikelidir. Buna karşı 1 kg çekirdek enerjisi ile 3000 ton taş kömürünün verdiği ısı elde edilebilmektedir.

Sıvı maddeler;

Sıvı enerji kaynağı olarak ülkemizde de kullanılan Fuel-Oil vardır ve alt ısı değeri (Hu) 10000 kcal/kg’dır. EÜAŞ verilerine göre kurulu gücün %3,61’i sıvı yakıtlar kullanan elektrik santrallerinden oluşmaktadır.

Gaz maddeler;

Gaz enerji kaynakları olarak da ülkemizde oldukça fazla kullanılan doğalgaz vardır. Doğalgazın Hu değeri 9300 kcal/m3‘tür. Yine EÜAŞ verilerine göre ülkemizdeki kurulu elektrik gücünün %16,35’i doğalgaz kaynaklı elektrik santrallerinden oluşmaktadır. Doğalgazda dışa bağımlı olmamız da elektrik enerjisinin fiyatını ve enerji sorunlarını artırmaktadır.

2- Su Kuvveti

Su zengini olan ülkemizde az kullanılan en ucuz hatta bedava enerji kaynağıdır. Fakat su ile elektrik üretmek için gerekli olan hidroelektrik santralinin kurulması termik santrallere oranla oldukça masraflıdır. Su kuvveti ile elektrik üretimi suyun yüksekten düşürülmesiyle potansiyel enerjisinin knetik enerjiye dönüşmesi ve suyun türbine çarpmasıyla knetik enerjinin çarkları çevirmesi ile olmaktadır. Su kuvveti ile enerji üretiminde suyun düştüğü yükseklik, türbin verimi, generatör verimi önemlidir.

Su santrallerinde üretilen elektrik enerjisinin gücü en genel ifade ile Pel=7,36.Q.H ile ifade edilir. Q düşen suyun debisi, H ise suyun düştüğü yüksekliktir.

EÜAŞ verilerine göre ülkemizdeki kurulu elektrik gücünün %47,54’ü hidroelektrik enerji santrallerinden oluşmaktadır.

3- Güneş Enerjisi

Güneş petekleri yardımıyla güneşten alınan enerjinin akülerde depolanması esasına dayanan sistem ile güneş enerjisi kullanılarak elektrik üretilebilir. Fakat günümüzde güneş peteklerinin verimlerinin oldukça düşük olması, peteklerin bakımının zor ve maliyetli olması, güneş enerjisinin verimli kullanılamaması gibi bir takım sebeplerden dolayı kullanılamamaktadır.

4- Rüzgar Kuvveti

Rüzgar kuvveti 4-25 m/s arasında hızı olan rüzgarlardan rüzgar türbinleri yardımıyla üretilir.

5- Diğer Kaynaklar

Jeotermal enerji, gel-git ve dalga kuvveti diğer enerji kaynaklarındandır. Fakat bu kaynaklar ülkemizde kullanılmamaktadır.

23 Şubat 2008 tarihinde yazılan bu yazı toplam 27.154 kez okunmuştur.

Yazar: elektrikci Pratiği seven mektepli elektrikçi... 2008 yılına kurduğu elektrikce.com'da geçen süre boyunca vakit buldukça bilgi ve çeşitli paylaşımlar yapmakta... Teorik bilgilerin yanısıra pratik bilgileri de paylaşmaya çalışan elektrikce.com'un sahibi ve şimdilik tek yazarı...

7 Yorum

 1. adem:

  bana lazım olan hiç bir şey yok bunun için begenmedim

 2. ada:

  doğal gaz sistemleri ile ilgil bir sey ler olsa cok daha guzel olur ama hos calsımalarınızın devamını bekliyoruz

 3. ergenekome:

  DEFALARCA belirtiyoruz türkiye su zengini bir ülke değildir. kendine tetebileck kadar su kaynağına sahip bir ülkedir. güçlü bir sanayimiz ucuz ve bol enerji kaynaklarımız olsun istiyorsak bunu suyla yapmamız çölde çağlayan aramaktam başka bişi değildir. türkiye kesinlikle enerji çeşitliliğini ve kaynaklarını artırmalı verimli kullanmalıdır. örneğin edirnede yunanistan sınırına yakın bir nükleğer santral kesinlikle kurulmalı. neden orası; çünkü istanbul enerji kaynaklarını büyük bir kısmını bulgaristan ve yunanistandan yüksek fiyata almaktadır bu santral bunun önüne geçecek avrupayakası ihtiyaçlarını karşılayacak ithalatı sonlandırıp mevcut hatları sadece enterkonnekte sistemden öte olmayacaktır. anadoludan taşınan enerji ise bursa kocaeli körfez illerinin sanayi elektriği açısından rahatlaması ile fiyatıda indirip tam bir sanayi cazip merkezi haline getirilmesi bölgeyi küçük avrupanın rotherdamı yapıcaktır. bunlar çok uzak değil avucumuzda ancak göremiyoruz. inat edenler şunu görsün ermenistanın türkiye sınırına 5km mesafede nükleer santrali var ve ülke elektriğinin % 40 civarını bu santral tek başına karşılamaktadır. bırakalım mersinimiz sinipumuz tertemiz kalsın her açıdan en uygun olan edirneyi görecek gözlere ihtiyacımız var.
  saygılar

 4. htc:

  ödevime yardımcı oldu. teşekkür

 5. Elektrikburada:

  Güneş ve rüzgar enerjisi ile elektrik üretme imkanları …

  Sınırsız Temiz Enerji

 6. […] yakıtlarla elektrik üretmektedir.  Elektrik üretiminde kullanılan kaynakları detaylı olarak buradaki yazımızda […]

 7. berkay:

  bence çok iyi bir site bana konuları anlamamda çok yardımcı odu…