Elektrikce.Com » Enerji ve Güç Sistemleri » Elektrik Enerjisi Neden Yüksek Gerilim Hatları ile İletilir

Elektrik Enerjisi Neden Yüksek Gerilim Hatları ile İletilir

27 Eyl 2008 | Yazar: | Kategori: Enerji ve Güç Sistemleri

Elektrik Enerjisi Neden Yüksek Gerilim Hatları ile İletilirElektrik santrallerinde üretilen elektrik enerjisinin yerleşim birimlerine taşınması için kullanılan hatlar yüksek gerilim hatlarıdır. 16-30 kV olarak üretilen elektrik, iletim hatlarından önce yükseltici tip transformatörler yardımıyla 180-354 kV’a yükseltilerek iletim hatlarına verilir ve yerleşim birimi yakınlarında düşürücü tip transformatör yardımıyla tekrar orta gerilim seviyesine düşürülerek yerleşim birimine iletilir.

Peki neden elektrik enerjisi santralde üretildiği gerilim seviyesinde iletilmiyor da yükseltilerek iletiliyor?

Bu sorunun yanıtı elektrikte en çok kullanılan formül olan P=VxI güç bağıntısı kullanılarak kullanılarak açıklanabilir.

Gücün sabit olduğu durumda gerilimin düşük olması yüksek akımın akacağı anlamına gelir. Yüksek akımın akması için de iletkenlerin çok kalın olması gerekir. Enerjinin santralden üretildiği gerilim seviyesinde iletilmesi istenirse çok yüksek akım taşınacağından çok kalın iletkenler gerekecektir ki bu iletkenleri döşemek hayli maliyetli ve zor olacaktır.

Ayrıca kalın olan iletkenlerde deri etkisi denen akımın iletkenin dış yüzeyinden akmak istemesi nedeniyle iletkenin merkezi kullanılamayacak dolayısıyla akımın aktığı kesit daralacağından kayıplar daha da çok artacaktır.

Elektrik enerjisi

–Hatların döşenmesinin kolay olması
–İletken maliyetinin düşük olması
–Hat kayıplarının az olması

gibi nedenlerden dolayı yüksek gerilim hatları ile iletilmektedir.

Bu yazı 13.046 kez okundu.
(23 oy, 4,00 / 5)
  1. elektrikci
    Oca 1, 2008 00:01
    #0

    Bu yazı hakkındaki yorumlarınızı lütfen bizimle paylaşın. Yazılan yorumların içeriğinden yazarları sorumludur. Küfürlü, hakaret içeren siyasi veya ideolojik yorumlar yayınlanmayacaktır. Konu dışı sorularınız için yorum yazmak yerine iletişim sayfamızdan bize ulaşın. Buradan sorulan konu dışı sorulara cevap verilmeyecektir.

Henüz yorum yok.

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.