Elektrikce.Com » Enerji ve Güç Sistemleri » Aktif, Reaktif ve Görünür Güç

Aktif, Reaktif ve Görünür Güç

26 Oca 2008 | Yazar: | Kategori: Enerji ve Güç Sistemleri

Aktif, Reaktif ve Görünür GüçElektrik ile çalışan sistemlerin şebekeden çektikleri güç Aktif Güç ve Reaktif Güç olmak üzere ikiye ayrılır. Görünür güç ise aktif ve raktif güçlerin karelerinin toplamının karekökü ile bulunur.

Aktif güç elektrikte iş yapan güçtür. P ile gösterilen aktif güç şebekeden çekilen akım ile gerilim arasındaki açının (φ) cosinüsü ile akım ve gerilimin çarpılması ile bulunur (P=V.I.cosφ).  Sistem üç fazlı ise çekilen güç de 3 ile çarpılır (P=3.V.I.cosφ). Aktif gücün birimi Watt’tır (W).

Reaktif güç ise manyetik alanla çalışan motor, trafo gibi elektrik makinelerinin çektiği güçtür ve manyetik alanın oluşması için kullanılır. Reaktif güç;  şebekeden çekilen akım ve gerilimin arasındaki açının (φ) sinüsü ile akım ve gerilimin çarpımı ile ifade edilir ve Q ile gösterilir (Q=P.tanφ). Reaktif gücün birimi Var dır.

Görünür güç şebekeden çekilen görünür güç olarak bilinir S ile gösterilir ve tek fazlı sistemlerde S=V.I olarak ifade edilir. Ayrıca görünür güç aktif ve reaktif güçlerin karelerinin toplamının karekökü ile ifade edilir (S=(P2+Q2)1/2). Görünür gücün birimi Volt Amper’dir (VA).

Reaktif güç şebekeden çekildiği gibi şebekeye reaktif güç veren sistemler de bulunmaktadır. İletim sisteminden çekilen veya iletim sistemine verilen reaktif güç iletim sisteminde ek kayıplara ve simetrisizliklere neden olduğu için hattan çekilen reaktif güce sınırlama getirilmiştir.

P/S ile ifade edilebilen cosφ ifadesi; yani akım ile gerilim arasındaki açının cosinüsü 1’e yakın olmalıdır. Mevcut kanuna göre 0,90 olması istenen cosφ değeri AB standartları ile 0,98’e yükseltilecektir. Yani şebekeden çekilen akım ile gerilim arasında neredeyse hiç faz farkı olması istenmemektedir. cosφ güç faktörü olarak da ifade edilir.

Şebekeden çekilecek reaktif enerji sınırlandırıldığına göre, sistemin ihtiyacı olan (manyetik alan oluşumu vs. için) reaktif enerjinin bir şekilde karşılanması gerekmektedir. İşte burada devreye kompanzasyon sistemleri girmektedir. Kompanzasyon sistemleri sistemin ihtiyacı olan endüktif veya kapasitif reaktif enerjiyi verecek reaktör veya kapasitörlerden oluşan sistemlerdir.

Reaktif enerjiye alternatif akım sistemlerinde ihtiyaç duyulur. Dolayısıyla doğru akım sistemlerinde reaktif enerjiden bahsedilemediği için çekilen aktif güç görünür güce eşittir.

Aktif, Reaktif ve Görünür güçler için verilen aşağıdaki dönüşümlerin bilinmesi işlemlerde kolaylık açısından önemlidir.

0.001 1 1000 1000000
mW W kW MW
mVar Var kVar MVar
mVA VA kVA MVA
Bu yazı 37.770 kez okundu.
(23 oy, 4,43 / 5)
 1. elektrikci
  Oca 1, 2008 00:01
  #0

  Bu yazı hakkındaki yorumlarınızı lütfen bizimle paylaşın. Yazılan yorumların içeriğinden yazarları sorumludur. Küfürlü, hakaret içeren siyasi veya ideolojik yorumlar yayınlanmayacaktır. Konu dışı sorularınız için yorum yazmak yerine iletişim sayfamızdan bize ulaşın. Buradan sorulan konu dışı sorulara cevap verilmeyecektir.

 1. ramazan
  Tem 30th, 2009 23:51

  emeginize saglık teşşekkür ediyoruz

 2. metin
  Mar 11th, 2010 11:57

  Allah razı olsun ben stajerim çok işime yaradı. Teşekkürler.

 3. Cagatay Usta
  Oca 28th, 2014 14:01

  HazirlayanlarA cok tesekkur ederim…saygilarimla

 4. Veysel
  Tem 1st, 2014 17:10

  teşekkürler. çok açıklayıcıydı.

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.